AKADEMICKIE WYKŁADY W LICEUM

W Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej odbyły się wykłady pod hasłem „USTNA MATURA Z JĘZYKA POLSKIEGO – NAUKA O JĘZYKU” zorganizowane przez Elżbietę Modzelewską dzięki wsparciu Stowarzyszenia Pomocy Liceum.
6 kwietnia 2018r makowskie liceum zaszczycili swoją obecnością dr Izabela Duraj-Nowosielska, która jest adiunktem na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz Andrzej Michalski – pedagog, nauczyciel polonista i wykładowca, dyrektor konkursów polonistycznych: „Z poprawną ortografią na co dzień” i „Z poprawną polszczyzną na co dzień”, założyciel Centrum Edukacji Humanistycznej LOGOS. Tematem wykładu prowadzonego przez dr Izabelę Duraj-Nowosielską były zmiany w języku polskim, a Andrzej Michalski opowiadał o systemie języka jako narzędziu komunikacji. Uczniowie z klas maturalnych naszej szkoły, I Licem Ogólnokształcącego im. Generała Józefa Bema w Ostrołęce pod opieką polonistki Iwony Malinowskiej, podopieczni pani Małgorzaty Andrychowskiej-Białobrzeskiej z Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Przasnyszu i grupa pana Pawła Jakubowicza z Zespołu Szkół w Makowie Maz. byli podzieleni na dwie grupy, a więc każdy z nich miał okazję uczestniczyć w obydwu zajęciach. „Była to zupełnie inna forma nauki. Dzięki tym zajęciom zdobyłam wiele informacji przydatnych do egzaminu, a także mogłam poczuć się jak studentka.” - wspomina jedna z uczennic naszej szkoły.
Kolejnym etapem zajęć był konkurs mający formę ustnej matury z języka polskiego. Uczestnicy mogli spróbować swoich sił przed szeroką publicznością. Ich zadaniem było wygłoszenie wypowiedzi na temat dotyczący m.in. stylizacji języka, środków językowych lub mody językowej. Zwyciężyła Zuzanna Łubieńska ze szkoły w Ostrołęce. „Mimo że wystąpienie przed liczną publicznością było dla mnie wydarzeniem stresującym i nie mogłem opanować drżenia rąk, to teraz czuję się dobrze przygotowanym do matury ustnej z języka polskiego.” – tak o swoim wystąpieniu mówi Arkadiusz Szwejk.