NARODOWE CZYTANIE 2020

W sobotę 5 września o godz. 12.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie Para Prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie 2020. Tegoroczną lekturą dziewiątej odsłony Narodowego czytania była Balladyna Juliusza Słowackiego. We wspólnym czytaniu brali udział znani aktorzy.
W Makowie Mazowieckim również organizowane jest Narodowe Czytanie. W tegorocznej edycji naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II F: Jagoda Ayoush, Julia Sawicka, Wiktoria Skierkowska, Mateusz Słoniewski i Paweł Szydłowski. Uczniowie pod opieką bibliotekarek : Iwony Pazik i Jolanty Perzanowskiej oraz polonistki Agnieszki Bobińskiej czytali z podziałem na role fragment Balladyny.
Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Poniżej prezentujemy zdjęcia i nagranie z tego wydarzenia.