Bezpieczeństwo pobierania
Praca w Internecie wiąże się z niebezpieczeństwem. Nieustannie jego użytkownicy są narażeni na ataki ze strony hackerów, którzy wykorzystując ich nieuwagę oraz brak wiedzy na temat zabezpieczeń komputera, wykradają ważne dla nich dane, hasła oraz prywatne pliki. Dlatego ważne jest to, aby wiedzieć jak się przed tym chronić.
Pliki powinno pobierać się tylko ze sprawdzonych źródeł. Na coraz więcej stronach internetowych są podane informacje o wyniku z tzw. funkcji skrótu. Weryfikuje ona oryginalność, podając unikalny “hash”, czyli ciąg znaków. Przykład podany jest poniżej.
TEXT: abc
MD5: 900150983cd24fb0d6963f7d28e17f72
Dla zwykłego użytkownika jest to nic innego, jak po prostu zestaw znaków “abc” oraz jakiś totalnie losowy ciąg. Jednak biegli użytkownicy komputera będą mogli wygenerować funkcję skrótu, aby określić prawidłowość ciągu “abc”. Jak w takim razie ta informacja może przydać się w zrozumieniu działania narzędzia łamiącego hasła? Haker podaje wydobyty z bazy danych hash programowi i rozpoczyna jego łamanie. Metodami są m.in. brute-force, słownikowa. Zadanie: Wejdź na link poniżej i wpisz “abc”. Zobacz, czy strona zwróci ten sam hash md5, jak na górze.
Implementacja SHA256 w Pythonie
Znajomy podesłał mi wiadomość z linkiem. Co wtedy zrobić?
Najlepiej jest się spytać znajomego, czy to na pewno on wysłał tą wiadomość. Przykładem dobrego zachowania w takiej sytuacji jest właśnie zdjęcie pokazane poniżej. Oczywiście tak samo należy postąpić w sytuacji otrzymania wiadomości z jakimś plikiem lub załącznikiem.

źródło: praca własna; kiolesis
Dodaj komentarz