Jak działa VPN?

1. Po co jest VPN?

Serwery VPN wykorzystywane są przede wszystkim w celu ukrycia swojej prawdziwej tożsamości w Internecie i tym samym ochrony prywatności. Dzięki nim dostawca Internetu nie widzi tego, jakie strony odwiedzamy, a jedynie otrzymuje informacje o tym, że z naszego komputera wysyłane są zaszyfrowane pakiety danych do serwera VPN. Właściciele stron i serwisów internetowych, które odwiedzamy, widzą jedynie się natomiast adres serwera VPN, z którym jesteśmy połączeni.

2. Jak działa VPN?

Połączenie VPN działa w dwóch etapach. Pierwszy etap to połączenie między naszym urządzeniem, z którego korzystamy, a serwerem VPN. Podczas tego etapu dochodzi do zaszyfrowania i tunelowania naszego połączenia. Poprzez takie działanie dostawcy Internetu czy jakieś organizacje rządowe nie są w stanie zobaczyć naszego IP. Drugi etap odbywa się między serwerem VPN a Internetem. Oznacza to, że serwer VPN jest takim pośrednikiem między urządzeniem, z którego korzystamy, a Internetem. Dzięki działaniu serwera VPN dochodzi do nawiązania połączenia z Internetem. W takiej sytuacji widoczne jest IP serwera VPN, a nie nasze. Dzięki temu możemy korzystać z Internetu anonimowo. Kiedy nawiązujemy połączenie z Internetem, używając VPN, wtedy tworzy się tunel między urządzeniem a serwerem VPN. Przez ten tunel wysyłane są dane. Ten tunel ma za zadanie chronić nasze dane przed wykorzystaniem ich przez osoby trzecie lub kradzieżą. Tunelem nasze dane docierają do serwera VPN, tam są odszyfrowywane i wysyłane dalej, do sieci globalnej. To połączenie nie jest już szyfrowane, gdyż nie ma takiej potrzeby.

3. Zalety i wady VPN.

Na pewno, pierwszą zaletą VPN jest to, że zmieni nasz adres IP, przez co może zmienić też naszą lokalizację. Drugą zaletą VPN jest to, że zaszyfruje nasze połączenie, przez co hakerzy nie zobaczą naszego ruchu sieciowego, ponieważ będzie on zaszyfrowany. Może przejdźmy do wad. Pierwszą wadą VPN jest to, że VPN może spowolnić nasz ruch sieciowy, przez co trzeba będzie wybrać szybszy serwer połączenia, lub przejść na serwer, na którym jest podpiętych mniej użytkowników. Rozwiązaniem tego problemu jest funkcja optymalnej lokalizacji, która przełącza użytkownika na wydajniejszy serwer.

źródło: praca własna;
grafika: Grafika Google;

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rekrutacja INFO
Zobacz zasady rekrutacji do naszego Liceum.
Zobacz szczegóły
Skontakujmy się
Tutaj znajdziesz dane, poprzez które skontaktujesz się z nami.
  • ul. Kopernika 2, 06-200 Maków Mazowiecki
  • (29) 71-71-285
  • lommak@o2.pl
Ed Sport news INFO
All the latest school sport and grass roots reports on ED Sport. News, reports, analysis and more.
SEE ALL
Latest Posts
View All
Tweets
Please fill all required widget settings!
Contact Info
Praesent quis risus nec mi feugiat vehicula. Sed nec feugiat arcu.
  • Address Line 1
  • (123) 456 789
  • email@example.com
Skip to content