Po co jest tworzone złośliwe oprogramowanie?

Czy ktoś kiedykolwiek zadał sobie tego typu pytanie?

1. W celach zarobkowych (np. ransomware)

Przykładem tworzenia złośliwego oprogramowania może być chęć szybkiego zarobku. Przykładowo taki ransomware może zaszyfrować pliki użytkownika i żądać od niego okupu. Często zdarza się, że jak jakaś firma gdy zostanie zainfekowana, musi zapłacić okup nawet w wysokości kilku milionów euro. W sieci można przeczytać o bardzo wielu przypadkach ataku ransomware na również polskie firmy. Współczesne antywirusy są w stanie wykryć oraz zablokować szyfrowanie naszych plików. Jednak pamiętajmy o tym, że zawsze istnieje ryzyko wyłączenia naszego oprogramowania antywirusowego.

2. W celach hobbystycznych

Dobra, z pewnością każdy coś takiego tworzył lub próbował tworzyć. Oczywiście rozpowszechnianie złośliwego oprogramowanie jest karalne, co innego gdy takie oprogramowanie jest uruchamiane na wirtualnej maszynie tylko po to, aby przetestować swoje umiejętności hakerskie. Czy takie pisanie kodu może być szkodliwe? Nie, o ile nie uruchomimy tego kodu na naszym realnym systemie, tylko na wirtualnej maszynie. Warto jeszcze wziąć pod uwagę, czy nie zostanie one rozpowszechnione do innych osób. Zawsze, gdy chcemy gdzieś na stronie umieścić nasz malware lub przesłać go osobie, która zajmuje się jego testowaniem i analizą, zastosujmy zabezpieczenia przed przypadkowym uruchomieniem ze strony niewiedzy użytkownika. Takie właśnie zabezpieczenia zastosował autor trojana Memz.

3. W celach nękania kogoś (lub terroryzmu)

Firmy mogą stać się ofiarą ataku ze strony hakerów. Tak samo ktoś z nas może być zastraszany. Haker może zastraszać za pomocą wiadomości email, że przechwycić nasze prywatne pliki lub obraz z naszej kamery. W celu potwierdzenia swojej wypowiedzi, przesyła jakieś nasze hasło do wiadomości. Oczywiście może to być nawet stare hasło, ale przeciętny Kowalski już wpadnie w panikę i nie wie co ma robić. W takiej sytuacji zmień hasło. Uważaj też na odnośniki na poczcie email, które mogą Cię przenosić na fałszywe strony logowania. I teraz działa inżynieria społeczna tak, że jak wpisujesz prawidłowe hasło do tego fałszywego formularza logowania i zaraz pewnie będzie pisało, że wpisujesz ciągle złe hasło, piszesz następne hasła, z których najprawdopodobniej korzystasz jeszcze gdzie indziej. W taki prosty sposób hakerzy mają dostęp nie tylko do jednego Twojego konta lub profilu, a także mają dostęp do wielu innych Twoich kont i profili, zakładając, że wszędzie stosujesz inne hasła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rekrutacja INFO
Zobacz zasady rekrutacji do naszego Liceum.
Zobacz szczegóły
Skontakujmy się
Tutaj znajdziesz dane, poprzez które skontaktujesz się z nami.
  • ul. Kopernika 2, 06-200 Maków Mazowiecki
  • (29) 71-71-285
  • lommak@o2.pl
Ed Sport news INFO
All the latest school sport and grass roots reports on ED Sport. News, reports, analysis and more.
SEE ALL
Latest Posts
View All
Tweets
Please fill all required widget settings!
Contact Info
Praesent quis risus nec mi feugiat vehicula. Sed nec feugiat arcu.
  • Address Line 1
  • (123) 456 789
  • email@example.com
Skip to content