Maria Curie-Skłodowska

Urodziła się w Warszawie 7 listopada 1867 roku . Tu upłynęły jej lata dzieciństwa i młodości . Ojciec był nauczycielem fizyki i matematyki w warszawskim gimnazjum . Matka zajmowała się głównie wychowywaniem dzieci , zmarła gdy Maria miała 11 lat . Szesnastoletnia Maria , po ukończeniu ze złotym medalem gimnazjum , została guwernantką . Część zarobionych pieniędzy przeznaczyła na naukę swojej siostry . Dopiero w wieku 24 lat spełniły się jej marzenia o dalszej nauce i pracy naukowej . Dzięki pomocy siostry , studiującej w Paryżu mogła rozpocząć studia na Sorbonie . W dwa lata później Maria ukończyła z wyróżnieniem studia fizyki , a w następnym roku - matematyki . Od tej pory jej życie związane jest z Paryżem . Przyczyną tej decyzji było poznanie Piotra Curie . W 1903 roku uzyskała tytuł doktora nauk fizycznych Uniwersytetu Paryskiego . W 1906 roku zmarł tragicznie jej mąż i Maria prowadziła sama prace w niezwykle trudnych warunkach laboratoryjnych oraz objęła katedrę na Uniwersytecie Paryskim , gdzie po raz pierwszy w dziejach tej uczelni kobieta została mianowana profesorem .