Piknik ekologiczny

W dniu 27 października odbył się w naszej szkole Pilnik Ekologiczny sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarni Wodnej w Warszawie. Projekt został wymyślony przez uczennice naszej szkoły: Alicję Płosińską i Weronikę Bobińską (klasa IV A) oraz Monikę Golon i Aleksandrę Budną (klasa III C). Przez długie tygodnie projekt był koordynowany i dopracowywany przez uczniów, nauczycieli i Dyrekcję naszej szkoły oraz zawsze chętne do pomocy osoby zaprzyjaźnione z naszym LO: Panią Dyrektor Ninę Brzezińską, Pana Wicedyrektora Radosława Filka, Panią Ewę Rogalską- Rozicką, Panią Karolinę Kowalską, Pana Arkadiusza Gójskiego, Pana Błażeja Ryczkowskiego, Pana Rafała Jaźwińskiego z Fundacji „Kocham Maków” oraz Igora Jakubowskiego, Jakuba Przewłockiego, Lenę Brodacką, Lenę Goździewską, Natalię Bartołd, Wiktorię Milewską i fantastyczną ekipę szkolnych „dźwiękowców”.

Firma MacTrans i Pan Krzysztof Maicki, Polmlek i Pani Prezes Zarządu Mazowieckiej Spółki Mleczarskiej S.A. Monika Białobrzewska oraz Fundacja Kocham Maków czynnie przyczyniły się do organizacji niniejszego przedsięwzięcia.

Powiat Makowski złożył wniosek projektowy do WFOŚiGW. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Makowie Mazowieckim wraz z Panią Dyrektor Elżbietą Płosińską oraz zastępującą ją w trakcie pikniku Wicedyrektor, Panią Dorotą Grabowską, a także Panią Agnieszką Dąbrowską – Kot wspomogła piknik poprzez przygotowanie plakatów oraz obecność i czynną aktywność uczniów tej szkoły w trakcie pikniku. Specjalne podziękowania należą się nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 2: Paniom Joannie Kostrzewskiej, Paulinie Jakubiak, Milenie Miszkiewicz, Małgorzacie Kozon, Iwonie Bobińskiej, Paulinie Gąsce, Ewie Załęgowskiej oraz Małgorzacie Parzuchowskiej za przygotowanie wraz z uczniami ogromnej ilości materiałów na happening dotyczący zdrowia psychicznego.

Piknik uświetnili swoją obecnością: Wicestarosta Dariusz Wierzbicki, Burmistrz Makowa Mazowieckiego Tadeusz Ciak, Wójt Gminy Płoniawy- Bramura Jakub Dudek, Wójt Gminy Karniewo, Michał Jasiński, Z-ca Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARIMR, Anna Ignatowicz, Robert Kluczek, były Dyrektor LO oraz członek Fundacji Kocham Maków, Katarzyna Ciesielska, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Jubilatka, Anna Załęska- Napiórkowska, dyrektor PSSE Maków Mazowiecki, Anna Zatońska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Makowie Mazowieckim, Marta Ryl- Świderska, dyrektor Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Zielony Szlak Niziny Mazowieckiej, Katarzyna Walat, animator z MOWES – Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, Jacek Jaworowski, wiceprzewodniczący Rady Rodziców, Burmistrz Wyszkowa, Grzegorz Nowosielski,

W trakcie pikniku uczniowie mieli możliwość m.in. stworzyć własne torby ekologiczne, spróbować pysznego ekologicznego jedzenia z firmy Diet Time, wziąć udział w warsztatach samoobrony przygotowanych przez Roberta Grajczyka i Paweła Delugę, w Dobrych Rozmowach o Makowie na temat Smart City oraz pokazach z okularami VR, warsztatach ekologicznych dotyczących zrównoważonego rozwoju, zdrowego odżywiania oraz ekosystemu, spotkaniu z dietetykiem, imprezach sportowych na hali prowadzonych przez Arkadiusza Gójskiego i Błażeja Ryczkowskiego. Ponadto sadziliśmy drzewka na boisku szkolnym. Uczniowie brali również udział w konkursach ekologicznych: fotograficznym ( zdjęcia przyrody i zwierząt) oraz promującym drugie życie ubrań.

Piknik promował postawy ekologiczne oraz był świetną okazją do dobrej zabawy i integracji uczniów LO oraz uczniów innej szkoły, być może przyszłych kandydatów do naszego Liceum.